Hjem / Nyhed / Vil du være med i indkøb- eller butiksgruppen?

Vil du være med i indkøb- eller butiksgruppen?

Går du og mangler noget at give dig til i foreningen? Eller har du svært ved at passe frivilligtimer ind i åbningstiderne onsdag? Så er der gode nyheder, for foreningen mangler hænder til to af sine mest vigtige opgaver.


Butiksgruppen står for at maskineriet omkring åbningsdagene kører, ved at sende information ud til ugens modtage-, pakke- og kassevagter, holde øje med vagtskemaerne, samt beholdningerne af udstyr i butikken. Derudover står gruppen for butikkens indretning, og der er gode muligheder for at komme til at sætte sin kreativitet i spil, samtidig med at rollen giver en mulighed for at komme i kontakt med masser af foreningens medlemmer. Det er desuden arbejde der kan udføres udenfor butikkens åbningstid, og for langt størstedelens vedkommende hjemme fra ens egen computer <3 Tag kontakt til Maj-Britt på 50511566 for at blive dirigeret videre i systemet

I indkøbsgruppen er der også brug for nye hænder. Her får man indflydelse på indholdet i ugens poser, man står for kontakten til leverandørerne, samt udvalget på butikkens hylder og i fremtidige sortimenter. Det er spændende, alsidige opgaver, som bringer en i kontakt med de fynske sæsoner, og det giver en et indblik i hvad der rører sig af spændende kulinariske bevægelser på øen. Opgaven er en af foreningens tungere, men til gengæld kan man bestemme ugens sortiment og hjælpe en masse søde mennesker med at få lækre råvarer på bordet den uge. Man har som regel en indkøbsvagt om måneden. Er man interesseret, så tag fat i Asger på 29253907.
 

I begge grupper, vil man naturligvis blive lært godt og grundigt op, før man selv skal stå på egne ben :)