Hjem / Nyhed / Odense Fødevarefællesskab lukker

Odense Fødevarefællesskab lukker

Kære medlem, medejer og medarbejder


Det blev til den ekstraordinære generalforsamling i mandags d. 7. oktober 2019 besluttet, at Odense Fødevarefællesskab lukkes.

Byens Højskoles øjeblikkelige lukning gjorde desværre, at vi stod ”hjemløse”. Dette gjorde, at bestyrelsen indkaldte til ekstraordinær generalforsamling med henblik på at få afklaret, om der var grundlag for at videreføre Odense Fødevarefællesskab og i givet fald hvordan.

Det blev til generalforsamlingen besluttet, at der ikke er grundlag for at videreføre Odense Fødevarefællesskab med 0 stemmer for at fortsætte, og derfor er planen nu at foreningen nedlægges.

Alle fik fremlagt ønskede punkter. Der blev fremlagt lidt historisk baggrund og lidt om den nuværende medlems- og indkøbssituation. 

Vigtigst af alt er det, at der over de sidste år har været et faldende antal medlemmer, men værst af alt har der været et faldende antal aktive medlemmer og et faldende antal solgte poser. Foreningens drift har i en årrække ikke været bæredygtig, idet der er trukket på egenkapitalen, og ganske få frivillige har båret foreningens overlevelse.

Selvom der i foråret er blevet igangsat en række initiativer, og flere følte, foreningen var på vej i en bedre retning, har der desværre ikke være opbakning nok til at føre foreningen videre i nye omgivelser.

Det betyder, at alle aktiviteter i foreningen stopper pr. dags dato. 

Foreningen kan først endeligt afvikles på en ordinær generalforsamling i 2020. Derfor lukkes foreningens hjemmeside og sociale medier ikke endnu. 

Der vil blive fundet en passende sag at støtte med de tilbageværende midler i foreningen, hvilket også besluttes til den ordinære generalforsamling i 2020.

Helt nye medlemmer, der er meldt ind pr. 1. august 2019, får deres indmeldelsesgebyr tilbage efter den ordinære generalforsamling.

Alle detaljer fra mødet kan ses i referatet herunder.


Fatal error: Declaration of RulesRuleUI::form(&$form, &$form_state, $options = Array) must be compatible with RulesActionContainerUI::form(&$form, &$form_state, $options = Array, $iterator = NULL) in /var/www/odenseff.dk/public_html/sites/all/modules/rules/ui/ui.plugins.inc on line 20