Hjem / Nyhed / Medlem nr. 800 - Casper

Medlem nr. 800 - Casper

fødevarefællesskab Casper Marienlund

Sikke en fremgang vi oplever i vores forening for tiden. Det vælter ind med nye medlemmer. Det er så dejligt at så mange mennesker er interesserede i gode, lokale, økologiske kvalitetsfødevarer.

På 8 måneder har vi fået 300 nye medlemmer, men vi har intet loft, og vi har masser af plads til flere, spred endeligt det gode budskab til venner og familie.

Casper Marienlund blev d. 11. februar medlem nr. 800 i Odense Fødevarefællesskab. Casper er specialeskrivende arkæologistuderende til daglig. Casper betegner sig selv som ”foreningsmand til benet”. Derfor mener han også at han både vil komme til at tage vagter i foreningen, være aktiv i arbejdsgrupper, og deltage i Kernegruppemøder for at få indflydelse på foreningens daglige drift og etiske grundlag. Og det kan her afsløres at Casper faktisk allerede tog sin første vagt en uge efter at han havde meldt sig ind. En hyggelig vagt, hvor Casper var så heldig at være flankeret af hele to kassemestre, nemlig de gode folk Thomas Gam og Jacob Guldin.

”Jeg elsker godt, frivilligt arbejde der kan bruges til noget”, siger Casper.

Jeg spurgte Casper hvor han havde hørt om foreningen.

Jeg hørte om foreningen fra min kæreste, som jeg bor sammen med. Jeg syntes at det lød fantastisk, og tog straks til Infomøde ugen efter. Jeg synes det er så lækkert at man kan få gode, lokale, friske fødevarer centralt i Odense”.

Casper kommer oprindelig fra Stige, fra en familie, hvor man har dyrket mage af sine grønsager selv, men Casper har ikke haft mulighed for at dyrke sine egne grønsager, siden han flyttede til byen.

”Det har irriteret mig rigtigt meget, så derfor synes jeg det er genialt at jeg nu har fundet ud af at jeg kan melde mig ind i fødevarefællesskabet. Så støtter vi også lokale, økologiske, bæredygtige landmand, og det er rigtigt vigtigt for mig. Jeg køber primært økologisk, så derfor er jeg glad for nu at have endnu bedre mulighed for at gøre det, samtidigt med at jeg også er sikker på at prisen og geografien er faktorer der er medregnet i fødevarernes bæredygtighedsaspekt”.

 

Vi ønsker Casper og hans kæreste rigtigt hjerteligt velkomne i foreningen, og håber at de bliver glade for deres medlemskab.

 

  • Tine Gudrun Petersen