Hjem / Nyhed / Interview med formand, Martin Hansen

Interview med formand, Martin Hansen

D. 19. marts er der Generalforsamling i Odense Fødevarefællesskab og i den forbindelse har vi lyst til at præsentere jer for vores formand Martin Hansen. Interviewet er det første i en række af interviews med bestyrelsesmedlemmer og grupperepræsentanter, som du snart vil kunne finde på hjemmesiden.

 

Hvad er din alder og dit erhverv?

Jeg er 28 år og jeg er økologisk frilandsgartner.

 

Hvor længe har du været medlem af Odense Fødevarefællesskab?

Jeg har været medlem siden startet i 2011.

 

Hvorfor har du valgt at være formand?

Jeg blev formand lidt tilfældigt. Jeg blev medlem da foreningen startede og det var egentligt min idé at jeg ikke skulle være med i noget Kernegruppearbejde eller noget organisatorisk arbejde. Jeg havde bare lyst til at lave noget praktisk for foreningen og selv have den mulighed for at få grøntsager. Men på et tidspunkt, så blev jeg først medlem af Butiksgruppen, fordi Butiksgruppen stod og manglede nogle medlemmer, og så lovede jeg at tage en tjans der. Og så var jeg lige pludseligt bare blevet draget med ind i det organisatoriske arbejde omkring foreningen tror jeg. Så det var faktisk lidt tilfældigt og slet ikke hensigten oprindeligt. Og så blev jeg formand for nyligt. Jeg kom i bestyrelsen og den tidligere forkvinde var nødt til at træde af på grund af barsel, og da jeg var i bestyrelsen, som jo egentligt bare er en proforma-ting i foreningen, så blev jeg lige pludseligt valgt som formand og fik lidt ansvar dér.

 

Hvilke arbejdsområder har du typisk som formand?

Mine arbejdsområder som formand er ikke voldsomt store. Vi har bevidst ønsket fra foreningens side, helt fra starten af, at formandens rolle ikke skulle være så fremtrædende.

Man har lidt repræsentationsopgaver for foreningen. Vi har besluttet i foreningen at formanden varetager foreningens overordnede email-adresse og tager imod henvendelser udefra. Og så skal jeg indkalde til Kernegruppemøder. Det er Kernegruppen der står for den daglige drift. Man indkalder til de her møder og er en slags mødeleder som samler trådene på Kernegruppemøderne. Ligeså skal man også indkalde til Generalforsamlingerne.

Så der er nogle organisatoriske opgaver. Alle der her overordnede praktiske og organisatoriske ting der er ved at drive en forening, - men ellers har man ikke nogle særlige arbejdsopgaver.

 

Hvilke gode oplevelser har du haft ved at være formand?

Ja nu er jeg meget ny som formand, men jeg vil sige at den mest positive ting som formand er nok at man får de henvendelser på email og får mulighed for at svare på dem, - de henvendelser der kommer udefra, og fra nye medlemmer i øvrigt også. Så fra start af får man en positiv melding fra folk man ikke kender om at de meget gerne vil være med i Fødevarefællesskabet. Det er faktisk den mest positive oplevelse indtil videre.

 

Hvilke tiltag fra dig som formand er du særligt stolt af?

Jeg bliver helt i tvivl om vi overhovedet har taget nogle særlige tiltage imens jeg har været formand… Men jeg håber i hvert fald at jeg kan være med til at styrke organisationen i foreningen. Det ser jeg i hvert fald lidt som min opgave på grund af min erfaring fra andet bestyrelsesarbejde og andet organisatorisk arbejde i foreninger. Jeg håber at jeg kan bidrage med noget struktur i forhold til foreningens organisation.

 

Udover at være formand laver du så noget andet i fødevarefællesskabet?

Det er sådan lidt vidt og bredt, men jeg er i hvert fald med i Butiksgruppen også, hvor jeg har lidt opgaver. Og så har jeg fra start af hentet varer til foreningens poser. Jeg har hentet grøntsager fra de forskellige leverandører fordi det var praktisk muligt, og fordi jeg selv arbejder hos en af leverandørerne. Jeg har tilbudt at køre varerne og det har været en vigtig opgave. Derudover har jeg også valgt at skrive nogle artikler til foreningens hjemmeside (fordi jeg har et stort kendskab til foreningens leverandører og det bagvedliggende arbejde i gartneriet og landmandsfaget), hvor jeg prøver at få det formidlet videre til medlemmer der måske ikke har så stort et kendskab på det område.

 

Martin på besøg hos Asbjørn, som er biavler og leverer honning til Fødevarefællesskabet. (Foto: Mikkel Andreas Jensen)
 

Er der andet du synes du gerne vil tilføje?

Jamen altså min vision for fødevarefællesskabet, og det jeg glæder mig over som aktiv i foreningen, det er at det er en god forening med et godt formål, og at det er et dejligt socialt forum hvor man kan mødes. Og det vil jeg gerne være med til at skabe i Odense, - særligt på et område som økologi og fødevarer som interesserer mig. Det er meget oplagt for mig.

 

Tilføj kommentar

Plain text

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
Ved at indsende denne formular, accepterer du Molloms privatlivspolitik.

Fatal error: Declaration of RulesRuleUI::form(&$form, &$form_state, $options = Array) must be compatible with RulesActionContainerUI::form(&$form, &$form_state, $options = Array, $iterator = NULL) in /var/www/odenseff.dk/public_html/sites/all/modules/rules/ui/ui.plugins.inc on line 0